reklama

Výnimočný stav?

Európa pravdepodobne bude musieť prejsť rovnakou hystériou ako Spojené štáty po 11. septembri a podobným obmedzovaním ústavných princípov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Teroristické útoky majú dlhú tradíciu zneužitia ako odôvodnenia pre obmedzenie a zrušenie občianskych a ľudských práv. Reichstag v roku 1933 poslúžil k zákazu Komunistickej strany, čo umožnilo Hitlerovi získať ústavnú väčšinu k rozpusteniu demokracie ( strana, ktorá bola v roku 1956 opätovne zakázaná v západnom Nemecku). 11. september viedol k Patriot actu, ktorý umožnil bezpečnostným zložkám masívne zbieranie informácií o ľuďoch po celom svete (schopnosť, o ktorej Stasi a tajné služby minulého režimu snívali), ktorí ani nemusia byť podozriví z terorizmu, v rozpore s Ústavou USA. Rovnaký scenár zažívame aj dnes pred našimi očami s podporou ľudí, čo sa prehlasujú za podporovateľov liberálnej demokracie. Proti úprimnosti nič nemám, ale potom nech sa priznajú, že nesúhlasia s dvestoročnými právnymi princípmi, ktoré tvoria základ prosperity a vývoja, ktoré sme zažili. Podobné zásahy do súkromia sa už presadili v Európe v parlamentoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neexistuje výnimočný stav, ktorý by eticky alebo legálne ospravedlňoval čoby aj dočasné obmedzenie práva na azyl, súkromie a pohyb. Toto nie je slniečkárstvo alebo nerealistický idealizmus, toto je pragmatizmus, ktorý ale je aj viac než sebecký a vidí aj druhú stranu rovnice. Obmedzenie pohybu bude viesť ku škodám, obmedzenie práva na azyl vedie k tomu, že ľudia umrú, nie v senzacionalistickom výbuchu, ale na zlé životné podmienky alebo vo výbuchu ruských alebo amerických bomb. Obmedzenie tohto práva naopak povedie k rozširovaniu terorizmu, lebo predĺži vojnu a dá propagande viac dôvodov k regrutovaniu. Teroristický útok je hlavne zlyhaním bezpečnostných jednotiek, ale tie toto môžu zabrániť len v zákonných medziach. Výnimočný stav by nemala byť ani svetová vojna. Kontrolný mechanizmus na nejaké vytriedenie teroristov a utečencov nebude fungovať, nehovoriac o tom, že by to bolo porušenie prezumpcie neviny. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je pre mňa zarážajúce, ako málo ľudí chápe, ako dôležité je právo v liberálnom zmysle, nie ako trestanie, ale ako ochrana pred prirodzeným stavom násilia. Ako takmer nikto nebráni ústavu. Mienkotvorné médiá tu nie sú na to, aby sa prispôsobovali a snažili sa robiť si body u ľudí, ktorí s ústavou nesúhlasia, oni sú na to, aspoň som tomu veril, aby tieto princípy chránili, aj keď proti hlasnému davu ľudí. V ústave žiadna výnimka z práv nejestvuje. Dnes to bude právo na azyl, zajtra možno právo na tlač a prejav, pre boj s terorizmom - samozrejme a môže to viesť ďalej. Na takéto veci výnimka nesmie byť. 

Michal Andrej Molnár

Michal Andrej Molnár

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Veľa mojich názorov Vás určite rozčúli a urazí, ale nepíšem ich, aby ste ma mali radi, ale pretože, mám presvedčenie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu