Európa už kapitulovala pred teroristami

Autor: Michal Andrej Molnár | 24.3.2016 o 11:35 | Karma článku: 1,43 | Prečítané:  312x

Židovský humor je slávny svojou neohľaduplnosťou a v jeho tradícii tento útok nemohol prísť načasovaný lepšie.

Je to akoby nejaká irónia morbídneho boha. 20. marca dohoda s Tureckom, ktorá znemožnila utečencom riadne azylové konanie a spravila z nich politický kapitál, stojaci 3 miliardy a víza a pár dní po tom, akoby poťlapkanie po pleci, že sme spravili správny krok.

V Denníku N čítam, že útok teroristov je útokom na európsku otvorenosť. Inde otrepanú frázu, že nenávidia náš životný štýl. Ja mám iný názor. Fakt je, že európska otvorenosť neexistuje. Celý minulý rok smeroval k tomu, že Európania boli svojimi právnymi záväzkami a Schengenom donútení k otvorenosti a chceli sa z nej vykrútiť. Slováci neboli ochotní prijať ani len 900 utečencov. Nemci ich prijímali len kvôli tomu, že pani Merkelová je z východného Nemecka a tak vedela pochopiť situáciu, v akej sa títo ľudia nachádzajú a že ich právo utekať z represie je najviac samozrejmý dôvod. Ešte ani socialisti vo Francúzsku neboli schopní odolať pokušeniu odpovedať na tento čin vyhlásením vojny.

Preto treba podľa mňa teraz povedať, čo nikto počuť nechce. Že tieto útoky si Európa privolala sama na seba a to nie svojou liberálnosťou, ale svojou intervenciou a neochotou pracovať pre mier v Sýrii. A že vojna v Iraku, vojna v Afganistane (tá sovietska) je zodpovedná za dnešný radikalizmus na Blízkom východe. Je to podobné ako s Izraelom. Nikto nechce vyzerať, že obhajuje teroristov, ale ľudia, ktorí s ním majú najväčšiu skúsenosť vedia, že dialóg a otvorenosť je najlepšia zbraň proti nemu. Európa, tým, že spraví z Turecka väzenie pre utečencov a doteraz sa odmietala s Ruskom dohodnuť na konci vojny bez konca Asada a že o ňom doteraz rebelské skupiny odmietajú rokovať, prispievala k tvorbe terorizmu. Terorizmus na Blízkom východe nie je terorizmus, ktorý nenávidí náš spôsob života, ale ktorý nenávidí, že si západ a východ z neho robil desaťročia svoje pieskovisko, kde viedli svoje krásne vojny. Ľudia, čo si budú myslieť, že ho tým obhajujem, nech si to prečítajú ešte raz.

Podobne ako s totalitou a zločinom, najlepší spôsob, ako s ním bojovať, je láskou. Európa, ale bohužiaľ, túto cestu nikdy nemala. Minulý rok to na krátky čas bola cesta Nemecka, ale ako inde, politika kapitulovala pred krajnou pravicou. Vojna a odmietanie utečencov je v tomto prípade presne to, čo teroristi chcú.

Zdroje:

https://www.washingtonpost.com/world/europe/europe-offers-deal-to-turkey-to-take-back-migrants/2016/03/18/809d80ba-ebab-11e5-bc08-3e03a5b41910_story.html

The Gatekeepers, Izrael, 2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?